Twolc Kaksitavuiset Substantiivit

Kaksitavuisten nominien vartaloryhmät

2-tavuisten nominien sijapäätteet

Sijamuoto Yksikkö Monikko
Nominatiivi - -h
Genetiivi - -i / *j
Akkusatiivi - -id / *jd
Illatiivi -n -id / *jd
Lokatiivi -st -in / *jn
Komitatiivi -in / *jn -iguin / *jguin
Abessiivi -ttáá -ittáá / *jttáá
Essiivi -n -
Partitiivi -d -

(*) i > j: SgCom ja monikon sijoissa silloin, kun substantiivin vartalovokaali on i (i-vartalot, i-á-vartalot ja i-e-á-vartalot): kumppi > kuumpi + j; pevdi > peevdi + jd; kyeli > kuoli + jn. Kaikissa muissa vartalotyypeissä sijapäätteeseen tulee –i-.

2-tavuisten nominien RV-vokaalinmuutokset

i-á-vartaloiset, i-e-á-vartaloiset ja e-vartaloiset

Konteksti 1 Konteksti 2 Konteksti 3
a a o
i i i
o o u
u u u
e e
ie ie
ä á a
o
ye uo
  • Konteksti 1: SgNom
  • Konteksti 2: SgIll
  • Konteksti 3: Taivutusmuodot, joiden päätteessä -ij- SgCom ja Pl (paitsi SgNom)

Inarinsaamessa esiintyy useita äänteenmuutoksia 1. tavussa, mutta tavallisesti ne ovat säännönmukaisia. Tietyt vokaalit voivat esiintyä vain tietyn toisen tavun vokaalin yhteydessä. Yhdistelymahdollisuudet on esitetty tässä taulukossa. Esim. kyeLi: kuáLán: kuolij – SgNom. Vasemmalta palstalta, SgIll keskimmäiseltä, PlGen oikealta.