UIT The arctic university of Norway > Giellatekno
 

140401

Kokous

  • Aika: 1.4. klo 13
  • Paikka: internet
  • Välineet: Skype ja Collabedit

Paikalla

  • Anna-Kaisa, Eira, Leena, Pirjo, Trond, Mervi ja Kaisa.

Agenda

  • Tilannepäivitykset
    • Oahpa
    • Sanakirjat
    • Fst
  • Työtehtävät
    • Oahpa
    • Sanakirjat
    • Fst
  • Muut asiat

Tilannepäivitykset

Oahpa

Neljä ohjelmaa netissä:

Sanakirjat

Anna-Kaisa on katsonut sanakirjaperiaatteita, Excel: Lista puuttuvista sanoista (Dagens kvenske ord), nämä sanat ovat nyt Excelissä.

Hilde: Kielitingalla on kokous 5. tai 6. toukokuuta Pyssyjovessa. Ehdotus: A-K keskustelee heidän kanssaan sanakirjasta.

Priorisointi

  1. Dagens kvenske ord
  2. ...

Sanakirjat:

  • fkvnob: Sanakirjat on yhdistetty
  • nobfkv: Odottaa fkvnob-siivousta

Eira: ai on aika epämääräinen seurakunta. Sanakirjassa on epätasaisuuksia. Sanakirjaan pitää suhtautua kriittisesti.

Fst

Finite-state-transducer = äärellinen tila-automaatti

yaml

yaml-testit, 93 testiä. (oikea luku = puolet tästä):

  • hfst FAIL = 17
  • hfst PASS = 77

Verbit: Kaikki menevät läpi, paitsi liuota, laueta.

Sanakirja fst:ssa

71% sanakirjan lemmoista löytyy fst: stä: Ei: 2139, Joo: 7572

Adjektiivit

LEXICON a_23    !!= * @CODE@  pimmee                                                                                              
+A+Sg+Nom:e K ;
+A+Sg:e a_sgpl-cases-short ;
+A+Sg+Gen:en K ;
+A+Pl+Nom:et K ;
+A+Sg+Ill:esseen  K ;
+A+Pl+Ill:e%>i2ssiin K ;
+A:e a_long-par-sg ;
+A+Pl:e%>i2 a_longparpl ;
+A+Pl:e%>i2 a_tt-longgenpl ;
+A+Pl:e%>i2 a_sgpl-cases-short ;
+A+Pl+Ess:e%>i2n%^A PxxK ;
+A+Pl+Com:e%>i2ne K ;

LEXICON n_23    !!= * @CODE@  valkkee                                                                                             
+N+Sg+Nom:e K ;
+N+Sg:e sgpl-cases-short ;
+N+Sg+Gen:en K ;
+N+Pl+Nom:et K ;
+N+Sg+Ill:esseen  K ;
+N+Pl+Ill:e%>i2ssiin K ;
+N:e long-par-sg ;
+N+Pl:e%>i2 longparpl ;
+N+Pl:e%>i2 tt-longgenpl ;
+N+Pl:e%>i2 sgpl-cases-short ;
+N+Pl+Ess:e%>i2n%^A PxxK ;
+N+Pl+Com:e%>i2ne K ;

Mielummin näin:

adjectives.lexc
---------------
LEXICON a_23   
+A: x_23 ;
+A: komparaatio_jne ;

nouns.lexc
----------
LEXICON n_23
+N: x_23 ;

LEXICON x_23    !!= * @CODE@  valkkee                                                                                             
+Sg+Nom:e K ;
+Sg:e sgpl-cases-short ;
+Sg+Gen:en K ;
+Pl+Nom:et K ;
+Sg+Ill:esseen  K ;
+Pl+Ill:e%>i2ssiin K ;
:e long-par-sg ;
+Pl:e%>i2 longparpl ;
+Pl:e%>i2 tt-longgenpl ;
+Pl:e%>i2 sgpl-cases-short ;
+Pl+Ess:e%>i2n%^A PxxK ;
+Pl+Com:e%>i2ne K ;

Possessiivisuffiksit

Eira: Ota pois possessiivisuffiksit. Tehdään se.

Työtehtävät

Oahpa

UiT.

Sanakirjat

  1. Korjaus
  2. kääntäminen fkvnob -> nobfkv
  3. nobfkv

sanakirjaa jatketaan Anna-Kaisa jatkaa pääsiäisviikolla, valmiina pääsiäisen jälkeen.

Fst

Pääsiäisen jälkeen jatketaan, katsotaan ongelmakimppuja.

Muut asiat

Ei ollut.

Ensi kokous

Seuraava kokous pidetään 24.4. klo 13.00