UIT The arctic university of Norway > Giellatekno
 

Linguist Meeting2016-11-15

Cmp-møte

Til stades: Duommá, Lene, Maja, Sjur

Saker:

  • samansetjing der fyrsteleddet er plurale tantum i isolert bruk
  • andre tema?

1) jeg går igjennom alle PLURAL_lemmaene og setter +CmpN/PlG+Sem/Dummytag på disse akkurat nå

Spørsmål:

juovllat heajat - headjakoarta

juovlaskeaŋka headjaskeaŋka

måvhkah - pl

måvhkan-roejte +CmpN/SgG+Sem/Dummytag = mmåvhka sammensetning av entallssubstantivet måvhka = buksebeinet

Denne måvhkah+CmpN/PlG+Sem/Dummytag: måvhk MÅVHKAH ; => bare sammensetning med flertall? -

+ PLURAL-lexicone e for -eh, -oeh, -ieh

I MÅVHKAH-lekiskonet +N+Cmp/SgNom: a R ; +N+Cmp/PlGen: a%>j R ;

jåvle-iehkede julaften (Berglsand)

jåvlh-iehkede (

gæjkedh-biejjie klar dag; dag da man kan høre på lang avstand gæjkedh-vearelde, gæjkeds-vearelde skinnende klarvær; slikt vær at man kan høre på lang avstand

nåejsie - nåajsoeh - nåajsan

sliegrie sleagroeh - sleagran

voerese - gamal voeres - attr

voeres baernie voeresgåetie -- voeresigåetieh -- voeresgåetie

voerese = adjektiv voeres = attributt både syntaktisk og morfologisk

finst det substantiv som oppfører seg på same måten? dvs med -s som "attributtform" i samansetjingar slik som voerese i dømet over

adj - sub

Ang tagging: disse adjektivene inngår i sammensetninger med en annen form enn attributtformen, hvordan bør sammensetninga tagges? söökes+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr: såakoe R ;! Söökes= attr. - suekebe såakoegåetie söökes+A+Cmp/Attr+Cmp#gåetie+N+Sg+Nom - suekie - suekebe- söökemes

=> såakoegåetie söökes+A+Cmp#gåetie+N+Sg+Nom

sammenlikne med sme: goikesuohkut goikkis+A+Cmp#suohkku+N+Pl+Nom

! se: goike
! ATTR som brukes KUN ved sammensetninge, Burde få denne tagg:  +N+Cmp/SgNom ?
snjædtjah+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:snjædtja R ;! snjædtjoeh
sleajpe:sleajp e_E_EVEN ;
gåpmoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr+Err/Orth:gapmoe R ; ! gåpmoeh attr, gåpman
gåpmoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:gåpmoe R ; ! gåpmoeh attr, gåpman
sleagroeh:slïegre

slaabroeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:slaabre R ;

gaahpoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:gaahpoe R ; ! gaahpoeh = attr, gaahpoe=cmp, gaahpan = adv. => Attr og R  adj fungerer som cmp.
snjålloeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:snjalle R ;! snjålloeh og snjalle adj fungerer som cmp
slaaptjoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:slaaptje R ;
gaajvoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:gaajva R ;
tjåarhtjah:tjåarhtja ATTR_H ;
tjåarhtjah+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:tjåarhtja R ;
snjadtsoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:snjadtsoe R ;
radtsoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:radtsoe R ;
åhtsoes+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:åhtsoe R ;! åhtsoes
gavhtoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:gavhtoe R ;! gavhtoeh og gavhtoe adj fungerer som cmp
bæjngoeh+CmpN/SgN+CmpNP/Pref+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:bæjngoe R ;

Sub_adj -cmp

sub-shortsub= cmp

Hvordan tagge i samansetjingar:

åålmh-  +N+Cmp/NAttr <==

faala - faelies    +N+Cmp/NAttr <==
baalka  -baelkies  +N+Cmp/NAttr <==

faala  -faelies (Cmp+)
faelies
fális - Fálisnuorri - fállábiergu (kontrakt substantiv: fális fállá)
bálggis - bálgá  - Bálgágieddi, Bálggesvárri (kontrakt substantiv: bálggis - bálgá)

Baelkies-vaajja, Baelkies-vuemie, Baelkies-györte (i stedsnavn får vi ingen Cmp tagg)

baalka - baelkies (Cmp+)

baalka	baalka+Cmp/Attr+N+Sg+Nom <=== +Cmp/Attr er ikke riktig her    -
baelkiesgåetie	baalka+N+Cmp/Attr+Cmp#gåetie+N+Sg+Nom

LMM:
mealhkijes, mealhkijs attr. melkerik  mealkijs laante  område der
simlene gir mye melk

Samansetjingar med baelkies:

  • Baelkies-vaajja, Baelkies-vuemie, baelkies

baalkije -> baelkije

Samansetjingar med baalka:

hujnie-håjnoe-hajnas

mielki => mielkái, mielkás
mielkásgussa

mielhkie - mealhkijes
mealhkijes govse


göölije =

gualije =

gualijes/ gööles
gööles jaevrie = fiskerikt vann

sme:
guolli
guollái (attr: guollás)

smj:
guolle
guol'lá (attr guol'lás)

beanatgullan = N attr + N = en mil cirka (så langt som ein høyrer ein hund)

(nominativ flertall: beatnagat)

Andre attributtformer i samansetjing:

duohko ---> duohkot-diehke  = hit og dit (sme)
            dohkh-diekie (sma)
            duohku diehki (smj)

baartege baarth-

GAAJSEGE

steeblegh-

LEXICON GAAJSEGE        !Sg+Nom=gaajsege/gaajsh  Sg+Cmp=gaajsh- redirect to LEEJJEGE, but adds in addtion -eh for Sg+Nom and Cmp
                            LEEJJEGE ;  !Check. Bare åårkeh-, ikke åårkege- ?
 !                :eh%^DISIMP NOM-CMP   ; !
                +N+Sg+Nom+Use/NG: FINAL1 ; ! ( LEEJJEGE gives -eh for Cmp, so this should be enough)

LEXICON AAREGE        !Sg+Nom=Aarege/Aareh  Sg+Cmp=Aarege-/Aareh- Redirects go GAAJSEGE, but adds also -ege and -h for Cmp
                         GAAJSEGE ;
 +N+Cmp/SgNom+Use/NG:ege%^DISIMP R      ; ! Saemiej åålmegebiejjie ! Når -ege?
 +N+Cmp/XForm+Use/NG:h%^DISIMP R      ;   ! Saemiej åålmhbiejjie når -eh?


 +N+Cmp/Sh
 +N+Cmp/ShH
 +N+Cmp/Enersji
 +N+Cmp/Vigour
 +N+Cmp/Vim   (Vim=energi, kläm, kraft)
 +N+Cmp/Juice
 +N+Cmp/Drive
 +N+Cmp/Allegro    (goađe	goahti+N+Sg+Gen+Allegro)
 +N+Cmp/fly-by-night
 +N+Cmp/precipitatious
 +A+Cmp/Attr
 +N+Cmp/XForm <== dette blir taggen inntil vidare.

LEGG INN DENNE I LECX-KODEN - for å

+N+Cmp/XForm <== dette blir taggen inntil vidare.

N+Cmp/XForm = Legg faelies, baelkies , jf LEXICON AAREGE over.

+

Bergsland sier- eh,-eg, -egen-

$ echo åålmege+N+Pl+Nom | hfst-lookup -q -p src/generator-gt-desc.hfstol
åålmege+N+Pl+Nom	åålmegh	0,000000

åålmegh ≠ åålmh

LEXICON BAARTEGE        !Sg+Nom=baartege/baarth  Sg+Cmp=baartege-/baarth- Cmp: -h, -ege, -egen, -egi

LEXICON LEEJJEGE        !Sg+Nom=leejjege  Sg+Cmp=leejjeh-  Cmp: -eh -egen -egi


jåvle+CmpN/SgN+CmpN/SgG+CmpN/PlG+Sem/Dummytag:jåvl NIEJTE "jul" ;

jåvlebiejjie
jåvlelaavloe

voeksenassh bare flt.	oppkast, spy voeksenes- cmp.

båatsoe-almetje, båatsoej-almetje	en som arbeider i reinskogen, reineier; reingjeter
	båatsoe-bïenje, båatsoej-bïenje	reinhund
	båatsoe-jieleme, båatsoej-jieleme	reindrift, det å leve av rein
	båatsoe-saemie, båatsoej-saemie	reindriftssame, reineier

båatsoej-aajroe	vei opptrampet av rein

smj:

rájddotjiektjama	rájddotjiektjam+N+Pl+Nom
rájddotjiektjama	rájddotjiektjam+N+Sg+Gen
rájddotjiektjama	rájddotjiektjama+N+Pl+Nom
rájddotjiektjama	rájddotjiektjama+N+Pl+Nom
rájddotjiektjama	rájddotjiektjama+N+Sg+Gen <=== er denne riktig med rájddotjiektjama som lemma?

Neste møte

Tysdag 22.11. kl 13.00